• Prevencia šikanovania

• ZŠ Beethovenova netoleruje šikanovanie v nijakej forme. Základ práce je na triednych učiteľoch, ktorí poznajú svoju triedu, pracujú s ňou a spolupracujú s koordinátormi preventívnych programov a výchovným poradcom.

Cieľom preventívnej činnosti je monitorovať a odhaľovať negatívne javy v správaní sa žiakov a príznaky šikanovania i kyberšikanovania; odhaľovať zdroje rizikového správania a sociálno-patologických javov a uplatňovať účinné prostriedky na oslabenie ich vplyvu. Pritom bezodkladne informujeme zákonných zástupcov žiakov o výskyte problémového javu v správaní sa žiaka alebo zhoršenia jeho prospechu.

Zároveň pracujeme na šírení myšlienok tolerancie, akceptácie odlišností a zlepšovania postojov voči znevýhodneným skupinám obyvateľstva, vedieme žiakov k eliminácii intolerancie a nenávistných prejavov.

Preventívne aktivity prinášame našim žiakom zážitkovou formou na zlepšenie klímy v triede, besedy so zástupcami spolupracujúcich organizácií, zapájanie sa do výtvarných súťaží,  návštevy  koncertov,  filmových i divadelných predstavení.

V rámci prevencie šikanovania rozvíjame princípy rovesníckeho prístupu – úzko spolupracujeme so školským Žiackym parlamentom.